Lenovo Think Pad T14 G2 | Intel Core I5 | 11th Gen | 8gb Ddr 4 Ram | 256 Gb Ssd | 14" Screen | 2gb Graphic | Win 10 Pro
In stock
- SKU
- LLAP5003
- Color
- Black
Description
LENOVO THINK PAD T14 G2 | INTEL CORE I5 | 11TH GEN | 8GB DDR 4 RAM | 256 GB SSD | 14" SCREEN | 2GB GRAPHIC | WIN 10 PRO
Make the ThinkPad T14 Gen 2 (14" Intel) laptop the centerpiece of your work-life balance. It’s as sleek and elegant as it is powerful, with a brand-new Storm Grey aluminum top cover or an antimicrobial finish for Black models only. Equipped with up to 11th Gen Intel® Core™ i5 vPro processors and Intel® Iris® Xe or optional NVIDIA GeForce MX450 graphics, it’s built to make today’s most demanding software and AAA gaming titles run smoothly and crash-free.
ThinkPad T14 Gen 2 (14″ Intel) laptops are tested against 12 military-grade requirements and more than 200 quality checks to ensure they run in extreme conditions. From the Arctic wilderness to desert dust storms, from zero-gravity to spills and drops, you can trust these laptops to handle whatever life throws your way.
Order now at Deus.com.gh and have it delivered right at your doorstep.
Remarks/ Condition: New in box
SPECS
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Series | ThinkPad |
| Item model number | T14 Gen 2 |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Item Weight | 3.37 pounds |
| Product Dimensions | 12.95 x 8.94 x 0.7 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 12.95 x 8.94 x 0.7 inches |
| Color | 14" screen |
| Processor Brand | Intel |
| Number of Processors | 4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Standing screen display size | 14 Inches |
|---|---|
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Max Screen Resolution | 1920x1080 |
| Processor | 2.4 GHz core_i5 |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Hard Drive | 2 TB SSD |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Chipset Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
More Information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Condition | New |
| Color | Black |
| Processor | Core i5 |
| Memory(RAM) Capacity | 8GB |
| Screen Size | 14.0 Inches |
| Hard Disk Capacity | 256GB SSD |
| Generation | 11th |
| Price | GHS 14,800.00 |
| Software: | Windows 10 Pro |
| More Information | Brand Lenovo Series ThinkPad Screen Size 14 Inches Color 14" screen Hard Disk Size 256 GB CPU Model Core i5 Ram Memory Installed Size 8 GB ( 8GB ONBOARD RAM UPGRADEBLE TO 40GB / 1 RAM SLOT ) Operating System Windows 10 Pro Card Description Integrated Graphics Co processor Intel Iris Xe Graphics |