Description
Unmatched efficiency & fun
Roam wherever life takes you while connecting and exploring with the remarkably thin and lightweight Idea Pad 1i Gen 7 (15" Intel) laptop. It boots up in seconds with Flip to start, which only requires you to open the lid to power up and is driven by up to Intel Core i7 processors that let you multitask with ease.
Maximized experiences & unlimited uses
The Idea Pad 1i Gen 7 (15" Intel) is exactly what you need in an everyday use laptop. Watch shows on an expansive up to 15.6" FHD display with a razor-thin frame. Listen to rich and clear audio from two Dolby Audio speakers. And with a battery that lasts all day and charges super-fast, you can work from anywhere while enjoying clear video calls with Smart Noise Cancelling.
Order now at Deus.com.gh and have it delivered right at your doorstep.
Technical Specification
Product: Lenovo Idea Pad 1 15IGL7
Product type: Notebook
Form factor: Clamshell
Processor family: Intel Celeron
Processor model: N4020
Processor Frequency: 1.10 / 2.80 GHz (4 MB cache, 2 cores)
Display diagonal: 39.6 cm (15.6")
HD type: FHD
Display resolution: 1920 x 1080 pixels
Display: TN, 220nits, Anti-glare
Internal memory: 4 GB 2400 MHz (Soldered), not upgradable
Internal memory type: DDR4-SDRAM
Total storage capacity: 256 GB M.2 2242 PCIe 3.0x4 NVMe
Storage Type: SSD
On-board graphics adapter model: Intel UHD Graphics 600
Operating system installed: Windows 11 Home Single Language
Keyboard: Non-backlit, English
Product colour: Cloud Grey
Weight: Starting at 1.54 kg
Base Warranty: 1-year, Courier or Carry-in
Ports
- 1x Card reader
- 1x HDMI 1.4b
- 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
- 1x Power connector
- 1x USB 2.0
- 1x USB 3.2 Gen 1
- 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only)
More Information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Condition | New |
| Color | Grey |
| Processor | Celeron |
| Memory(RAM) Capacity | 4GB |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Hard Disk Capacity | 256GB SSD |
| Generation | 7th |
| Price | GHS 4,550.00 |
| Software: | Windows 11 Home Single Language |
| Power Supply Required: | 220 - 240V |
| Power Consumption: | 50-60Hz |
| Weight | 3.400000 |