Description
Canon Image Runner Advance DX C5850i With Inbuilt ADF + Pedestal S3 + Finisher L1 For GPR-61 Toner
Canon’s Color imageRUNNER ADVANCE DX C5850i can help simplify the end-user experience and management of technology, for any business needs.
- Print up to 50 ppm (BW/color)
- Scan up to 270 ipm (300 dpi) (BW/color, duplex)
- 6,350-sheet maximum paper capacity
- Color
- Mid-volume
- Multifunction
- Print up to 12" × 18"
Features
Workflow Efficiency
- 10.1" intuitive touchscreen with smartphone-like usability.
- A unique, customized experience tailored to individual preferences using My ADVANCE.
- Supports mobile solutions and integration with many popular cloud services like Google Drive (subscription to a third-party cloud service required)
Security
- Advanced standard security feature set to help safeguard sensitive information and assist in regulatory compliance.
- Integrates with existing, third-party SIEM (Security Information and Event Management) systems to help provide real-time, comprehensive insights into potential threats to the network and printers.
Quality and Reliability
- Canon's signature reliability and engine technologies help keep productivity high and minimize the impact on support resources.
- Outstanding imaging technologies and toner allow for consistently striking images, thanks to Canon’s color profile.
Device and Fleet Management
- Designed for quick, easy deployment.
- Remote diagnostics and parts life management for proactive maintenance and rapid fixes.
Cost Management
- Track and assess print, copy, scan, and fax usage and allocate costs to departments or projects.
- Apply print policies and restrict usage by user to help reduce unnecessary printing and contribute to cost efficiency.
Sustainability
- A combination of fusing technologies and low-melting-point toner minimizes power requirements and helps achieve low energy consumption.
- Encourage environmentally-conscious work practices by enabling multiple settings that can help save paper and energy.
Order now at Deus.com.gh and have it delivered right at your doorstep.
More Information
| Brand | Canon |
|---|---|
| Color | BK / C / Y / M |
| Price | GHS 178,500.00 |
| Media Size: | Upper Cassette: Letter, Executive, Statement-R, Envelope [No.10 (COM10), DL, ISO-C5], Custom Size (3-7/8" x 5-7/8" to 11-3/4" x 8-1/2") Lower Cassette: 12" x 18", 11" x 17", Legal, Letter, Letter-R, Executive, Statement-R, Envelope [No.10 (COM10), Monarch, DL, ISO-C5], Custom Size (3-7/8" x 5-7/8" to 12" x 18") Multi-Purpose Tray: 12" x 18", 11" x 17", Legal, Letter, Letter-R, Executive, Statement, Statement-R, Envelope [No.10 (COM10), Monarch, DL, ISO-C5], Envelope Custom Size (3-7/8" x 3-1/2" to 12-5/8" x 18"), Custom Size/ Free Size (3-7/8" x 5-1/2" to 12-5/8" x 18") |
| Copy Speed: | Up to 50 ppm (Letter); Up to 30 ppm (Letter-R); Up to 29 ppm (Legal); Up to 27 ppm (11" x 17") |
| Functions: | Standard: Print, Copy, Scan, Send, Store Optional: Fax |
| Package Dimensions | 24-3/8" x 28-1/2" x 36-7/8" (620 x 722 x 937 mm) |
| Power Requirement: | 220V- 240V |
| Maximum number of copies: | Up to 999 |
| Print Speed: | Up to 50 ppm (Letter); Up to 30 ppm (Letter-R); Up to 29 ppm (Legal); Up to 27 ppm (11" x 17") |
| Control Panel: | 10.1" TFT LCD WSVGA Colour Flat-panel |
| Copier Specification: | Print up to 50 ppm (BW/color) Scan up to 270 ipm (300 dpi) (BW/color, duplex) 6,350-sheet maximum paper capacity Color Mid-volume Multifunction Print up to 12" × 18" |
| Printer Technology: | Colour Laser Multifunctional |
| Memory: | 5.0 GB RAM |
| Power Supply Required: | 220 - 240V |
| Supported Operating Systems | UFRII/PS: Windows 7/8.1/10/Server2008/ Server2008 R2/Server2012/Server2012 R2/ Server2016/Server2019, Mac OS X (10.11 or later) PCL: Windows 7/8.1/10/Server2008/ Server2008 R2/Server2012/Server2012 R2/ Server2016/Server2019 PPD: Windows 7/8.1/10, Mac OS X |
| Connectivity | Network: 1000Base-T/100Base-TX/10Base-T, Wireless LAN (IEEE 802.11 b/g/n) Optional: NFC, Low Bluetooth Energy Others Standard: USB 2.0 (Host) x1, USB 3.0 x1 (Host), USB 2.0 x1 (Device) Optional: Serial Interface, Copy Control Interface |
| Power Consumption: | Maximum: Approx. 1,800 W Standby: Approx. 56.1 W Sleep Mode: Approx. 0.8 W Typical Electricity Consumption (TEC) Rating: 0.57 kWh |
| Weight | 231.500000 |
| Compatible Models | Consumables GPR-61 Toner BK/C/M/Y |
Downloads
Reviews
Write Your Own Review